TARİHÇE

HAYALLERİN GELECEKLE BULUŞMASI 

​​​​​​

Arıcan Grup'un temelleri Haydar Arıcan ve Ahmet Arıcan kardeşlerin birlikteliği ile 1980'li yılların başında küçük bir kuyumcu atölyesinde atılmıştır. Yıllar içerisinde Kuyumculuk alanında şubeleşerek büyümüş, otuz  yılı  aşkın bir  süre  bu  sektörde faaliyet göstermiş, Mersin'in güvenilir firmaları arasında yerini almıştır.

Gelişimini, girişimciliğini, hizmet kalitesini bu alanda kanıtlayan Arıcan Grup, 2000’Ii yılların başında iş yaşamındaki tecrübelerini ve markasının güvenilirliğini farklı sektörlere taşımaya karar vermiştir. İkinci kuşak aile üyelerinden Onur Arıcan'ın eğitim hayatını tamamladıktan sonra, İnşaat Mühendisi olarak gerekli iş tecrübesini kazanıp aile şirketine katılması ile birlikte; şirket güç ve büyüme yönünde yeni bir ivme kazanarak inşaat ve yapı sektörüne adım atmıştır. Kentimizin en önemli noktalarında projeler yapmış, kent estetiği açısından önemli birçok yapıya imza atmıştır. Her işinde olduğu gibi bu sektörde de kalite ve müşteri memnuniyeti ilkesini benimsemiş, yaptığı  projelerle  inşaat  sektörünün saygın ve güvenilir firmaları arasında yerini almıştır.

İlerleyen yıllarda ikinci kuşak aile üyelerinden İnci Arıcan finans ve ekonomi dalında yurt içi ve yurt dışında eğitimini tamamlayarak şirket bünyesine katılmış, ekonomi, finans, muhasebe ve kurumsallaşma anlamında gruba önemli katkılar sağlamış, grubun vizyonuna ve bakış açısına katkı sağlamış, grubun bu alandaki  tüm sorumluluğunu alarak gruba güç katmıştır.

Arıcan Grup 2013 yılında yine Onur Arıcan'ın öncülüğü ve girişimciliği, grup yönetiminin desteği ile  Mersin ARC Yapı PVC Alüminyum ve Dış Cephe Sistemleri şirketini kurmuş, sektörün en büyük ve en modern tesislerinden birini Mersin'e kazandırmıştır. TSE, CE standartlarındaki malzemesi, üretim montaj kalitesi, teslim sonrası servis hizmeti ve yeniliklere önem veren yapısı ile yurt içinde ve yurt  dışında yaptığı işlerle kısa sürede bu branşta Mersin'in önde gelen firması haline gelmiş, inşaat sektörünün önemli firmalarının tercihi olmuştur. Halen bu sektörün en önemli markası olan PİMAPEN ve CAM ODA'nın distiribütörlüğünü yapmakta, yurt içinde ve yurt dışında faaliyetlerine  devam etmektedir

Yine ikinci kuşak aile üyelerinden Burak Arıcan mimarlık eğitimini tamalayarak, bu alanda tecrübe kazandıktan sonra, süreç içerisinde şirket bünyesine katılmış, yenilikçi, yaratıcı ve vizyoner bakış açısıyla şehrimizin önemli noktalarında, bölgesine değer katacak nitelikli projelere imza atmaya başlamış ve ayrıca grubun inşaatlarının yapım sürecinde şirkete önemli oranda katkı sağlamıştır. Yönetim kurulunun desteği ile Arıcan Dış Ticaret şirketini kurmuş, faaliyete geçirmiş ve bu alanda da çalışmalarını sürdürmektedir.

Bütün bunlar Arıcan Ailesinin başta dürüstlük ve çalışkanlık olmak üzere ikinci kuşağa önem vererek "insana ve eğitime yapılan yatırım en karlı yatırımdır " ilkesini benimsemekle çok doğru bir yol izlediğini kanıtlamıştır. İkinci kuşak aile bireylerinin de bu bilinçle hareket ederek özverili çalışmaları, vizyoner ve yenilikçi olmaları, şirket idaresinde büyük sorumluluk almaları grubun büyümesine büyük katkı sağlamış, gücüne güç katmıştır.

Birinci amacı katmadeğer ve istihtam yaratarak ülke ekonomisine katkı sağlamak olan Arıcan Grup şirket başarısını kurumsal yapısına, dürüstlüğüne, çalışkanlığına, girişimciliğine ikinci kuşak aile üyelerinin en iyi şekilde eğitimlerini tamamlayarak, grubun yönetiminde sorumluluk almalarına, dört elle şirketlerine sahip çıkmalarına, güçlü aile bağlarına ve ayrıca şirketine sadık çalışkan, fedakar, uzman kadrosuna ve bizlere güvenen müşterilerine borçludur.

Arıcan Grup her zaman çok çalışarak gelişen teknolojiye ayak uydurmuş, sürekli kendisini yenilemiş, kurumsal, vizyoner yönetim anlayışı, tecrübeli ve  kalifiye uzman kadrosuyla, sağlam adımlar atarak, ülkemizin ve şehrimizin ekonomisine önemli katkılar yapmıştır. Bundan sonrada yapmaya devam edecektir.